Ajuda donació a fills. Hi ha exempció a partir de l´1 de Juliol?

Veure tema anterior Veure tema següent Ir abajo

Re: Ajuda donació a fills. Hi ha exempció a partir de l´1 de Juliol?

Missatge  Admin el Dv 25 Feb 2011, 22:19

annar escrigué:Pel que fa al meu comentari sobre els canvis que seran vigents a data d´1 de juliol per la llei del tripartit... m´he informat llegint pel fòrum i he deduït que quan parlen dels mínims excempts sempre fan referència a les herències i no a les donacions. Estic equivocada o és correcte?
És correcte.

Admin
Admin

Nombre de missatges : 1108
Fecha de inscripción : 26/10/2008
Edad : 67

Veure perfil de l'usuari http://www.nosuccessions.org

Tornar a dalt Ir abajo

Re: Ajuda donació a fills. Hi ha exempció a partir de l´1 de Juliol?

Missatge  jordibonet el Dj 24 Feb 2011, 18:01

Donatari/a: persona que rep una donació

http://dlc.iec.cat/results.asp?txtEntrada=donatari&operEntrada=0

jordibonet

Nombre de missatges : 756
Fecha de inscripción : 25/02/2009

Veure perfil de l'usuari

Tornar a dalt Ir abajo

Gràcies

Missatge  annar el Dj 24 Feb 2011, 12:59

Gràcies Irina pel teu missatge.

L´escrit que has copiat diu que per tal de que es compleixin aquestes condicions el donatari no pot tenir més de 36 anys. Perdona la meva ignorància en aquest tema però el donatari és el que dona els diners o el que els reb? Ja m´imagino que és el que els dóna, però em sembla força incongruent que no pugui ser major de 36 anys.. hi ha gaire gent de menys de 36 que els hi sobri els diners com a per poder fer donacions d´aquesta magnitud? vaja..una prèsa de pèl.

Pel que fa al meu comentari sobre els canvis que seran vigents a data d´1 de juliol per la llei del tripartit... m´he informat llegint pel fòrum i he deduït que quan parlen dels mínims excempts sempre fan referència a les herències i no a les donacions. Estic equivocada o és correcte?

Pel que sembla ens fna tributar un 5% i pagar-li 600€ al senyor notari. Un escàndol!

Moltes i moltes gràcies a tots,

Anna Serra


annar

Nombre de missatges : 2
Fecha de inscripción : 23/02/2011

Veure perfil de l'usuari

Tornar a dalt Ir abajo

Re: Ajuda donació a fills. Hi ha exempció a partir de l´1 de Juliol?

Missatge  irina el Dc 23 Feb 2011, 23:26

Afegeixo un petit copiar-pegar de una variant contemplada a la llei del ISD, per si pot ser aplicable a alguns del donataris.______________________________________________________________________________________________
SECCIÓ SETENA
Reducció per la donació d’un habitatge que ha de constituir el primer habitatge habitual o per la donació de diners destinats a l’adquisició d’aquest primer habitatge habitual

Article 54 Supòsit d’aplicació
1. En les donacions a descendents d’un habitatge que ha de constituir llur primer habitatge habitual o de diners destinats a l’adquisició d’aquest primer habitatge habitual, es pot aplicar una reducció del 95% del valor de l’habitatge o l’import donats, amb una reducció màxima de 60.000 euros, límit que es fixa en 120.000 euros per
als donataris que tinguin un grau de discapacitat igual o superior al 65 %.
2. Els imports màxims que fixa l’apartat 1 s’apliquen tant en el cas d’una única donació com en el cas de donacions successives o simultànies, que a aquest efecte són acumulables, tant si són exclusivament dineràries com si combinen donació d’habitatge i donació de diners, i tant si provenen del mateix ascendent com si provenen de diferents ascendents. En les donacions de diners, la reducció només es pot aplicar, amb els límits esmentats, a les que s’han fet dins els tres mesos anteriors a l’adquisició de l’habitatge, d’acord amb el que estableix la lletra d de l’article 55.1.

Article 55 Requisits
1. Per a poder gaudir de la reducció que estableix aquesta secció, cal que es compleixin els requisits següents:
a) La donació s’ha de formalitzar en escriptura pública, en la qual s’ha de fer constar de manera expressa que els diners es donen perquè es destinin a l’adquisició del primer habitatge habitual del donatari o que l’habitatge es dóna perquè esdevingui habitatge habitual del donatari. En el cas de donació dinerària, l’escriptura pública s’ha d’atorgar en el termini d’un mes a comptar del lliurament dels diners.
b) El donatari no pot tenir més de trenta-sis anys, llevat que tingui un grau de discapacitat igual o superior al 65 %.
c) La base imposable total de la darrera declaració de l’impost sobre la renda de les persones físiques presentada pel donatari no pot ésser superior, restant-ne els mínims personal i familiar, a 36.000 euros.
d) En el cas de donacions de diners, el donatari ha d’adquirir l’habitatge en el termini de tres mesos a comptar de la data de la donació o, si n’hi ha de successives, a comptar de la data de la primera donació.
2. A l’efecte de l’aplicació de la reducció que estableix aquesta secció:
a) Es considera habitatge habitual l’habitatge que compleix els requisits i s’ajusta a la definició que estableix la normativa reguladora de l’impost sobre la renda de les persones físiques, sens perjudici que es puguin considerar com a habitatge habitual, conjuntament amb aquest habitatge, un traster i fins a dues places d’aparcament,
malgrat que no hagin estat adquirits simultàniament en unitat d’acte, si estan situats en el mateix edifici o complex urbanístic i si en el moment de la transmissió es troben a disposició dels donants, sense haver estat cedits a terceres persones.
b) Es considera adquisició del primer habitatge habitual l’adquisició en plena propietat de la totalitat de l’habitatge o, en el cas de cònjuges o futurs contraents, d’una part indivisa de l’habitatge.
_____________________________________________________________________________________________

irina

Nombre de missatges : 260
Fecha de inscripción : 07/11/2009

Veure perfil de l'usuari

Tornar a dalt Ir abajo

Re: Ajuda donació a fills. Hi ha exempció a partir de l´1 de Juliol?

Missatge  jordibonet el Dc 23 Feb 2011, 14:31

En principi les declaracions dels membres del govern no fan preveure cap millora en donacions, així que si que haurieu de passar per caixa i pagar aquest 5% que es la tarifa per donacions fins a 200.000€, el que no em sembla molt congruent, es que també s'hagi de passar per el notari, mes quan la donació es de diners, però aixó es el que diu la llei i si no ho feu, podría vindre la pantuflada (de totes maneres el Notari no hauría de cobrar pas cap gran minuta, si un cas demaneu pressupost).

I per si ho esteu pensant, el que no em plantejaría es moure tal volum de diners sense declarar-ho, que llavors si que suposo que la pantuflada sería realment forta.

Be, i suposo que el vostre pare sap que haurà de pagar plusvàlua en la propera declaració de la renda, ho dic mes que res perque reservi un raconet per fer-hi front.

jordibonet

Nombre de missatges : 756
Fecha de inscripción : 25/02/2009

Veure perfil de l'usuari

Tornar a dalt Ir abajo

Ajuda donació a fills. Hi ha exempció a partir de l´1 de Juliol?

Missatge  annar el Dc 23 Feb 2011, 12:11


Bon dia a tots, us exposo el meu cas a veure si algú és tant amable com per donar-me consell:

El meu pare va vendre la seva casa i vol repartir a cada fill 150.000€. Ens hem intentat informar però l´informació sembla molt confusa a tot arreu. Propaganda de la generalitat ens va fer pensar que no hauriem de pràcticament tributar aquesta donació, ja que suposadament és menor del màxim exempt. Aquesta llei, aprovada pel tripartit es desenvolupa en tres fases, l´última entra en vigor el juliol de 2011.

Algu em sabria dir si val la pena fer la donació a partir de l´1 de juliol d´enguany? Vem anar a hisenda a preguntar quant hauríem de pagar ara, i ens van dir que un 5% si es fa davant de notari! Creieu que a partir de l´1 de juliol serà menys? vàrem preguntar allà i no ens van saber dir res..és ben clar que donar informació no és el seu fort!

Moltes gràcies a tots per la vostra intervenció.

Petons,

Anna Serra

annar

Nombre de missatges : 2
Fecha de inscripción : 23/02/2011

Veure perfil de l'usuari

Tornar a dalt Ir abajo

Re: Ajuda donació a fills. Hi ha exempció a partir de l´1 de Juliol?

Missatge  Contenido patrocinado Hoy a las 21:24


Contenido patrocinado


Tornar a dalt Ir abajo

Veure tema anterior Veure tema següent Tornar a dalt


 
Permisos d'aquest fòrum:
No pots respondre a temes en aquest fòrum